niedziela, 17 stycznia, 2021
Strona główna Porady 18 prostych kroków, aby zaplanować kolejną podróż

18 prostych kroków, aby zaplanować kolejną podróż

Pamiętam, kiedy zacząłem planować moją pierwszą podróż dookoła świata. Nie miałem pojęcia, co robię.

Kiedy postanowiłem rzucić pracę i podróżować po świecie, wszedłem do księgarni i kupiłem Lonely Planet’s Southeast Asia on Shoestring. Kupienie tego przewodnika było moim pierwszym krokiem w kierunku długoterminowej podróży. Dzięki niemu podróż wydawała się bardziej realna. Sprawił, że wszystko wydawało się możliwe.

Choć pomocna, książka nie przygotowała mnie dokładnie do planowania podróży dookoła świata. W tamtych czasach nie było tak naprawdę blogów podróżniczych, przewodników, stron poświęconych ekonomii i aplikacji, takich jak te, które istnieją dzisiaj. Byłem podekscytowany i zdeterminowany – ale zgubiłem się. Musiałem to tylko rozgryźć w trakcie podróży, mając nadzieję, że nie przegapię niczego ważnego.

Planowanie podróży może być trudnym zadaniem. Od czego zaczynasz? Co to jest krok pierwszy? Jaki jest krok drugi? Jaki jest krok trzeci?

Łatwo jest się przytłoczyć, zwłaszcza gdy nie robiło się jeszcze czegoś takiego – a zwłaszcza biorąc pod uwagę to, jak wiele informacji jest obecnie dostępnych. Blogi, media społecznościowe i przewodniki nigdy nie były bardziej obfite. Jest tam mnóstwo informacji, które czasami mogą sprawić, że planowanie podróży stanie się jeszcze trudniejsze i bardziej przytłaczające.

Po dekadzie podróżowania po świecie, zaplanowałem niezliczoną ilość wyjazdów i wakacji dla siebie, przyjaciół, rodziny, a nawet wycieczek grupowych. Na początku było to przejście przez ogień ale wyciągnąłem z tego wiele lekcji. Pomogło mi to wypracować skuteczną listę kontrolną, dzięki której nie przegapię niczego ważnego w procesie planowania podróży.

Przecież nie chcę dojeżdżać do następnego celu, a potem zdać sobie sprawę, że czegoś zapomniałem. I ty też nie!

Starając się pomóc Ci wydostać się w świat, stworzyłem ten przewodnik, który wyjaśnia krok po kroku, jak zaplanować podróż. Sprawdza się w każdej podróży i nieważne, na jak długo się wybierasz! Wystarczy postępować zgodnie z tą listą kontrolną, a w mgnieniu oka będziesz miał wszystko zaplanowane i pod kontrolą.

Jak zaplanować następną podróż

Krok 1: Zdecyduj gdzie chcesz jechać

Zdefiniowanie miejsca, do którego chcesz się udać, wyznacza cel do osiągnięcia. Wiele osób mówi niejasno o podróżach. Nigdy nie mówią, dokąd jadą, tylko że jadą. Wybór miejsca docelowego jest niezmiernie ważny, ponieważ daje ci on konkretny cel.

O wiele łatwiej jest zrozumieć, że “jadę do Paryża latem” niż “jadę do Europy” czy “jadę gdzieś”. Twoja podróż stanie się nie tylko bardziej konkretna dla Ciebie i łatwiejsza do zorganizowania, ale także ułatwi planowanie… ponieważ wiesz, do czego dążyć. Sprecyzuj swoje plany. Bądźcie dokładni. Im bardziej skupiony i konkretny będzie Twój cel, tym łatwiej będzie go osiągnąć.

Krok 2: Zdecyduj o długości swojej podróży

Ile kosztuje podróżowanie? To zależy!

Nie wiedząc na jak długo wyjeżdżasz, nie mogę odpowiedzieć na to pytanie. I to jest pytanie, na które musisz odpowiedzieć, żeby zacząć planować!

Aby dowiedzieć się, ile musisz zaoszczędzić, musisz wiedzieć, jak długa będzie twoja podróż.

Wyjeżdżasz na tydzień? Na miesiąc? Rok?

Długość twojej podróży jest ogromnym czynnikiem decydującym o tym, ile pieniędzy potrzebujesz. Spędzaj trochę czasu myśląc o tym, dopóki nie uzyskasz odpowiedzi.

Na przykład, po tym jak powiesz “jadę do Paryża tego lata”, dodaj “na X dni”. W ten sposób możesz zacząć zawężać, ile pieniędzy będziesz musiał zaoszczędzić. “Jadę do Paryża na 10 dni” to podróż, którą możesz zaplanować. To osiągalny cel.

Krok 3: Czy będziesz podróżować solo czy z kimś?

Jedną z najważniejszych decyzji, jaką będziesz musiał podjąć, jest to, czy pojedziesz sam czy z kimś. Obydwie te opcje są świetne – ale są też zdecydowanie różne.

Podróżowanie w pojedynkę da Ci wolność i możliwość wyjazdu gdziekolwiek zechcesz. Bez kompromisów. Po prostu jedziesz gdziekolwiek wiatr cię zaprowadzi! Oznacza to jednak, że musisz zaplanować wszystko sam – co może wydawać się zniechęcające, jeśli jesteś nowy w planowaniu podróży.

Podróżowanie z kimś oznacza, że masz kogoś, kto pomoże Ci w zaplanowaniu podróży. Dzięki temu będziesz mieć kogoś, z kim będziesz mógł szybciej zaplanować trasę i spędzić z kimś czas w drodze. Jednak oznacza to również, że czasami będziesz musiał pójść na kompromis. Być może podczas posiłków, zajęć lub zakwaterowania. To będzie zależało tylko od Ciebie i osoby, z którą będziesz podróżować.

W ostatecznym rozrachunku, nie ma złej odpowiedzi.

Osobiście uwielbiam swobodę podróżowania w pojedynkę. Ale miałem też kilka niesamowitych podróży z przyjaciółmi. Szanse są takie, że przez lata będziesz mógł robić obie te rzeczy. Ale na razie, co to będzie za wycieczka? Solo czy z kimś?

Krok 4: Zbadanie swoich kosztów

Więc wiesz, gdzie idziesz i jak długo tam będziesz, ale aby naprawdę wiedzieć, ile pieniędzy potrzebujesz, Twoim następnym zadaniem jest zbadanie kosztów w miejscu docelowym w stylu podróży, który preferujesz.

Chcesz spakować się z plecakiem, czy wolisz mieszkać w luksusowych hotelach?

Ile kosztują hostele, hotele, restauracje i atrakcje?

Wiedza pozwoli Ci oszacować, ile pieniędzy będziesz potrzebował na swoją podróż. Oto jak oszacować koszty badań:

Kupić przewodnik.
Zapytaj na stronach społecznościowych takich jak forum lub grupa na facebooku
Użyj Google dla konkretnych rzeczy, które chcesz zrobić.

Nie musisz robić więcej niż to. W sieci jest tak wiele informacji, że jeśli będziesz czytał za dużo, zgubisz się i zdezorientujesz przez nadmiar informacji. Trzymajcie się tych trzech rzeczy, a będziecie gotowi!

Krok 5: Rozpocznij oszczędzanie pieniędzy

Zanim zaczniesz oszczędzać pieniądze, musisz wiedzieć, ile masz i ile wydajesz. Zacznij zapisywać wszystkie swoje bieżące wydatki, aby móc określić, gdzie wydajesz pieniądze – i jak możesz je zredukować.

Codziennie ludzie wydają dużo pieniędzy poprzez małe zakupy: kawa tutaj, przekąska tam. To wszystko się sumuje. Aby zmienić swoje nawyki związane z wydawaniem pieniędzy, musisz je najpierw zrozumieć. Zrobienie listy wystarczy. Pozwoli to również spojrzeć na Twoje potrzeby finansowe z lepszej perspektywy.

Na przykład, jeśli potrzebujesz 2000 USD na podróż, którą odbywasz w ciągu ośmiu miesięcy, to znaczy, że musisz zaoszczędzić tylko 8,33 USD dziennie. Nie mogłeś znaleźć sposobu na zaoszczędzenie 8 USD dziennie? Cholera, twoja codzienna kawa to większość tej kwoty!

Jeśli starasz się zaoszczędzić pieniądze, oto 10 sposobów na zmniejszenie wydatków i zaoszczędzenie pieniędzy na podróże. Pomoże Ci to w szybkim rozpoczęciu podróży i w drodze do oszczędności!

Krok 6: Uzyskanie podróżniczej karty kredytowej

Pracując nad oszczędzaniem pieniędzy, zdobądź podróżną kartę kredytową, dzięki której będziesz mógł gromadzić premie za kupione loty i punkty na bezpłatne pobyty w hotelach. Zbieranie punktów i mil z podróżniczych kart kredytowych to sposób, w jaki otrzymuję wieledarmowych lotów, darmowe pobyty w hotlach i darmowe bonusy podróżnicze w każdym roku – i to bez żadnych dodatkowych wydatków!

W dzisiejszych czasach większość kart oferuje na początku do 50 000 punktów, jeśli spełniasz ich minimalne wymagania dotyczące wydatków. To wystarczająco dużo punbktów na darmowy lot prawie w każdym miejscu na świecie!

Jeśli chcesz skorzystać z darmowego lotu, weź karty kredytowe, które Ci w tym pomogą. Jeśli chcesz skorzystać z darmowych pokoi hotelowych, zdobądź kartę hotelową. Tak czy inaczej, zarejestruj się na podróżną kartę kredytową i zacznij zdobywać punkty już dziś. Tak długo, jak długo możesz spłacać swoje miesięczne saldo, dostaniesz darmowe środki podróżne

Nie bierz zbyt wielu kart; wybierz jedną lub dwie i skup się na nich. Zrób to w momencie, gdy zdecydujesz, że chcesz podróżować. Nie czekaj – czekanie to stracone mile, co oznacza mniej darmowych podróży.

Zbieranie punktów (co nazywane jest “hakowaniem podróży”) jest tym, co wszyscy eksperci robią, aby obniżyć koszty i podróżować dłużej. To właśnie to sprawia, że moje koszty są niższe, a ja jestem w drodze od wielu lat.

Robię to po to, aby móc podróżować bardzo tanio, jak to tylko możliwe.

Krok 7: Przejście na karty bankomatowe bez opłat

Kiedy będziesz za granicą, będziesz potrzebował pieniędzy. Podczas gdy wiele krajów będzie akceptować karty kredytowe, w większości krajów gotówka nadal jest królem. Oznacza to, że będziesz musiał skorzystać z bankomatów, aby wypłacić lokalną walutę.

Jeśli wyjeżdżasz na tydzień lub dwa, płacenie kilku dolarów w opłatach za korzystanie z bankomatów to jeszcze nie koniec świata. Ale jeśli wyjeżdżasz na dłuższy czas, opłaty te zsumują się w budżecie na podróże – budżecie, na który ciężko pracowałeś, aby go zwiększyć. Nie dawaj bankom żadnych swoich ciężko zarobionych pieniędzy.

How? By using a no-fee ATM card.

Krok 8: Pozostać skupionym i zainspirowanym

Kiedy zbliżasz się do celu, upewnij się, że nadal karmisz swoją chęć do podróży. Planowanie podróży może być wyczerpujące i przytłaczające – zwłaszcza jeśli nie masz wsparcia ze strony przyjaciół i rodziny. Często może to być zniechęcające, a czasem wręcz nieosiągalne.

Na szczęście istnieje mnóstwo sposobów, aby pozostać skoncentrowanym i utrzymać na duchu dzięki niesamowitej społeczności, którą mamy w internecie. Znajdź kilka inspirujących historii podróżniczych, które pomogą Ci w utrzymaniu inspiracji na tej stronie lub na innych blogach podróżniczych.

Krok 9: Sprawdź oferty last-minute

Okay, jesteś zainspirowany, przygotowany i w drodze do oszczędzania pieniędzy na podróż. Ale zanim kupisz lot lub zarezerwowujesz hotel, sprawdź, czy nie przegapiłeś okazji. Możesz marzyć o Paryżu, ale może teraz są świetne oferty na Berlin. A może wybierzesz siedmiodniowy rejs za 70% zniżki, pakiet na Hawaje w cenie przelotu do Paryża lub 50% zniżki na rejsy po Grecji.

Krok 10: Zarezerwuj swój lot

Po wykorzystaniu podróżnej karty kredytowej i otrzymaniu premii za zapisanie się, wykorzystaj swoje punkty do rezerwacji lotu. Obecnie trudniej jest korzystać z punktów ze względu na ich mniejszą dostępność, dlatego upewnij się, że rezerwujesz je wcześniej, aby mieć pewność, że otrzymasz pożądany lot.

Na szczęście nadal istnieje wiele sposobów na uniknięcie sytuacji, w której przepłacisz za bilet. Moim ulubionym miejscem, gdzie można znaleźć tanie bilety lotnicze jest: Skyscanner oraz Kayak

Krok 11: Zarezerwuj swój nocleg

Jeśli podróżujesz mniej niż dwa tygodnie i masz ustalony harmonogram, zachęcamy do zarezerwowania zakwaterowania na czas trwania podróży, jeśli da Ci to spokój ducha (lub jeśli odwiedzasz w szczycie sezonu).

W przypadku wyjazdów dłuższych niż dwa tygodnie (lub jeśli zamierzasz podróżować długoterminowo) wystarczy, że zarezerwujesz kilka pierwszych dni. To zapewni Ci miejsce, do którego będziesz mógł się udać w dniu przyjazdu. Gdy już tam dotrzesz, możesz uzyskać poradę od personelu hotelu/hostelu, jak również od innych podróżnych. Następnie możesz skorzystać z tych informacji, aby zaplanować swoje kolejne kroki.

Możesz zarezerwować więcej niż kilka pierwszych nocy ale być może będziesz chciał zmienić swoje plany po wylądowaniu na miejscu. Ja wolę mieć elastyczność, dlatego też zawsze po prostu rezerwuję kilka pierwszych nocy i zmieniam miejsce.

Krok 12: Zaplanuj swoje działania i atrakcje

Aby mieć pewność, że masz odpowiedni budżet, nakreśl główne działania, którymi chcesz się cieszyć podczas podróży i ile one kosztują. Dokonaj w ostatniej chwili zmian w swoich oszczędnościach, aby mieć pewność, że masz wystarczającą ilość pieniędzy. Pomoże Ci to również dowiedzieć się, czy potrzebujesz rezerwacji na wybrane przez siebie wycieczki lub atrakcje.

Wyszukaj również zniżki online. Podczas gdy niektóre kraje oferują tańsze ceny osobiście, inne dają zniżki tym, którzy rezerwują wcześnie/online.

W przypadku krótszych wycieczek, możesz również zarezerwować swoje aktywności z wyprzedzeniem, aby mieć pewność, że otrzymasz bilety. W przypadku dłuższych wyjazdów, rezerwuj w trakcie podróży.

Dodatkowo, zanim wyjedziesz z domu, zorientuj się, jakie zajęcia są dla Ciebie priorytetowe. W ten sposób, jeśli skończy Ci się czas lub pieniądze, możesz skupić się na swoich najważniejszych zajęciach, abyś niczego nie przegapił. Upewnij się również, że nie ma żadnych przeszkód, które uniemożliwią Ci wykonywanie niektórych zajęć.

Krok 13: Sprzedaj swoje rzeczy

Jeśli wybierasz się na długoterminowy wyjazd (pół roku lub więcej), sprzedaj swoje niepotrzebne rzeczy, aby zarobić dodatkowe pieniądze na wyjazd. Zacznij to robić około 60 dni przed wyjazdem.

Jeśli nie zamierzasz wyjeżdżać na tak długo, pomiń ten krok. Jeśli wyjeżdżasz na dłużej, ale chcesz zatrzymać swoje rzeczy, przenieś je do domu znajomego lub rodziny.

Krok 14: Automatyzacja rachunków

Pozbądź się poczty internetowej, pozbądź się dokumentów papierowych i ustaw automatyczne płatności za rachunki, aby upewnić się, że nie przegapisz żadnego rachunku w czasie podróży. Jeśli nadal zamierzasz otrzymywać pocztę papierową, skorzystaj z usługi takiej jak np. Earth Class Mail, która będzie zbierać i skanować pocztę dla Ciebie. (Jeśli wybierasz się na dwutygodniową wycieczkę, nie musisz się o to martwić, więc możesz pominąć ten krok).

Jeśli masz taką opcję (i nie chcesz płacić za usługę pocztową), możesz także wysłać całą swoją pocztę do przyjaciela lub członka rodziny.

Dodatkowo, musisz mieć pewność, że anulujesz wszystkie plany telefoniczne, które posiadasz lub zmienisz swój plan na bardziej przyjazny w podróży. T-Mobile jest doskonałym rozwiązaniem dla osób podróżujących poniżej 3 miesięcy. W przypadku wyjazdów dłuższych niż 3 miesiące najlepiej anulować swój plan i po prostu kupić kartę SIM za granicą. To będzie dużo tańsze!

Krok 15: Powiedz swojej firmie kartowej, że podróżujesz

Bez względu na to, jak długo cię nie będzie, dobrze jest poinformować o tym firmy obsługujące karty kredytowe, że będziesz za granicą; w ten sposób wszelkie transakcje, których dokonasz, nie zostaną oznaczone jako nieuczciwe, a prawdopodobieństwo zablokowania twojej karty będzie mniejsze. Nie ma nic gorszego niż rozmowa telefoniczna z operatorem kart kredytowych zamiast cieszyć się urlopem.

Upewnij się również, że masz przy sobie wiele kart kredytowych i debetowych. W ten sposób, jeśli jedna karta zostanie zablokowana, zgubiona lub skradziona, nie zostaniesz pozostawiony na lodzie. Gubiłem karty, kradziono mi je i przez lata wiele razy je blokowałem. Bez kopii zapasowej zostałbym uwięziony – więc planuj dalej i na wszelki wypadek weź ze sobą kilka kart zapasowych!

Krok 16: Pakuj się!

Czas spakować się na wycieczkę! Może to być kuszące chcieć zabrać wszystko ze sobą “na wszelki wypadek”, ale jeśli chodzi o podróże, mniej znaczy więcej. Nie potrzebujesz 5 swetrów ani 8 par butów. Możesz sobie poradzić z mniejszą ilością, obiecuję. To naprawdę całkiem wyzwalające, gdy się do tego przyzwyczaisz!

Ja osobiście podróżuję z 40-litrowym plecakiem REI, a potem z mniejszym jednodniowym małym plecaczkiem.

Podczas gdy to, co zapakujesz, będzie zależało od tego, dokąd się wybierasz, pamiętaj, że nie musisz pakować wszystkiego, co posiadasz. Rzeczy, których potrzebujesz, możesz kupić w drodze. Możesz robić pranie w podróży. Na koniec dnia musisz nieść wszystko, co zabrałeś. Więc zabierz mniej!

Jest jednak kilka dodatkowych przedmiotów, które warto spakować poza codziennym ubraniem. Niektóre rzeczy, które zawsze zabieram ze sobą to:

  • Apteczka pierwszej pomocy.
  • Butelka z wodą wielokrotnego użytku
  • Filtr do wody LifeStraw lub SteriPen
  • Kłódka podróżna (do schowków hostelowych)
  • Adapter podróżny
  • Ręcznik szybkoschnący

Dodatkowo, upewnij się, że masz przy sobie recepty, abyś miał wystarczająco dużo na czas swojej podróży. Jeśli nie jest to możliwe, zabierz ze sobą notatkę lekarską i receptę, abyś mógł ją wypełnić w podróży.

Krok 17: Wykupienie ubezpieczenia podróżnego

Podczas gdy wielu ludzi myśli: “Jestem zdrowy, nie potrzebuję ubezpieczenia podróżnego”. Nie zachoruję”, “Ubezpieczenie podróżne to coś więcej niż tylko ochrona medyczna. Obejmuje ono ubezpieczenie, gdy aparat fotograficzny się zepsuje, lot zostanie odwołany, umrze członek rodziny i trzeba będzie wrócić do domu lub gdy coś zostanie skradzione.

Tak, jest to dodatkowy wydatek. Ale zawsze lepiej być bezpiecznym niż żałować. Nigdy nie wychodzę z domu bez ubezpieczenia, bo widziałem na własne oczy, co może się zdarzyć w podróży

Nigdy nie myślałem, że pęknie mi bębenek podczas nurkowania w Tajlandii, czy też rozbiję aparat we Włoszech.

Nie wiedziałem, że zostanę dźgnięty nożem w Kolumbii.

Mój przyjaciel nigdy nie myślał, że złamie nogę podczas wędrówki.

Inna przyjaciółka nie spodziewała się, że jej ojciec umrze, a ona będzie musiała wracać do domu.

Niestety, złe rzeczy mogą się zdarzyć podczas podróży. To prawda, te wydarzenia są nieliczne i odległe od siebie. Ale same w sobie mogą kosztować dziesiątki tysięcy dolarów. Jeśli nie jesteście gotowi zapłacić z własnej kieszeni, wykupcie ubezpieczenie podróżne.

Krok 18: Ciesz się swoją podróżą

A teraz, wszystko się zgadza. Czas wyjechać na wycieczkę i dobrze się bawić! Jedź na lotnisko, wsiądź do samolotu (nie zapomnij o paszporcie!), i ciesz się owocami swojej pracy. Zasłużyłeś na to!

Jeśli jesteś zdenerwowany, nie martw się – to zupełnie normalne. Wkrótce rozpoczniesz niesamowitą przygodę – i to jest ogromna zmiana. Uczucie niepokoju, zdenerwowania czy niepewności to coś, co przeżywa każdy podróżnik. Ale udało Ci się zajść już tak daleko. Zaufaj swojemu planowaniu, podążaj za instynktem, a czeka Cię podróż twojego życia. Gwarantuję to.


Używając tego postu jako wskazówki do planowania podróży, można lepiej zorganizować i przygotować się do podróży. Zaznaczysz wszystkie pola, nie przegapisz niczego i będziesz miał mnóstwo pieniędzy na swoje wakacje. To może być tak proste jak rezerwacja lotu i pakowanie się lub tak złożone jak przeorganizowanie całego swojego życia, aby podróżować na zawsze z plecakiem.

Ale bez względu na to, jak długa może być Twoja podróż, ta lista pomoże Ci pozostać zorganizowanym i zmotywowanym podczas planowania podróży, wejść do samolotu i wyruszyć w świat.

P.S. – Tak, pominąłem wizy i szczepienia, ponieważ ich potrzeba nie jest tak uniwersalna jak innych rzeczy na tej liście, ale nie zapomnijcie sprawdzić, czy wy też ich potrzebujecie!

POPULARNE

Ciekawostki o Żyrafach dla dzieci i nie tylko

W dzisiejszym wpisie przygotowaliśmy dla was 36 róznych ciekawostek o żyrafie Słowo "żyrafa" pochodzi od arabskiego słowa zarāfa,...

5 wskazówek, aby podróżować bez stresowo

Więc dla tych z Was, którzy myślą o ucieczce na jakiś czas lub którzy mają dość zmartwień, oto pięć najlepszych wskazówek na...

Podróżowanie w czasie globalnej pandemii – 3 rzeczy, które możesz zrobić

Nie, nie będziesz teraz podróżować! Podróżowanie to coś, czym chcesz się cieszyć. Nawet jeśli nie martwisz się o złapanie najbardziej przerażającej infekcji...

9 gadżetów podróżniczych, które cię zainteresują

Zanim pojedziesz do innego miasta, stanu lub kraju, odwiedź sklep elektroniczny i kup kilka podróżnych gadżetów. Ten przewodnik zawiera dziewięć świetnych rekomendacji...