niedziela, 17 stycznia, 2021
Strona główna Porady 5 Błędów które popełniają turyści, urażając lokalnych mieszkańców i jak ich unikać

5 Błędów które popełniają turyści, urażając lokalnych mieszkańców i jak ich unikać

Podróżni zazwyczaj nie chcą urażać ludzi mieszkających w miejscach, które odwiedzają, ale mimo najlepszych intencji można jednak wkurzyć miejscowych. Jako podróżni, często to, czego nie robisz, może wprawić cię w kłopoty i sprawić, że poczujesz się bardziej jak najeźdźca niż turysta.

Nie chcesz opuszczać swojego nowego ulubionego miasta lub kraju, czując się winnym bycia niezamierzonym palantem. Na szczęście tych błędów popełnianych przez początkujących i doświadczonych podróżników łatwo jest uniknąć, jeśli weźmie się pod uwagę kilka rzeczy.

Zaniedbywanie nauki lokalnych zwyczajów

Większość wytrawnych podróżników uważa, że w trakcie podróży będą po prostu odbierać kulturę poprzez obserwację. Podczas gdy nie trzeba iść na kurs antropologii przed wyruszeniem w nowe miejsce, należy się zapoznać z lokalnym faux pas. Poznaj podstawowe zasady, takie jak niestawianie nóg przed innymi w niektórych miejscach, różnica między “pokojem” a tym, czy na przykład pokazywanie symbolu “OK” w Brazylii.

Krytykowanie domu

Jazda do innych krajów i mówienie, jak bardzo nienawidzisz tego, skąd przybyłeś bez żadnego dobrego słowa, to szybki sposób, aby zajść za skórę niektórych ludzi. Niektórzy podróżnicy myślą, że będą się interesować miejscowych, zwłaszcza jeśli nie są tak dobrze sytuowani jak ty, ale to może sprawić, że będziesz brzmiał poniżająco, jak zepsuy lub ślepy na otaczającą cię rzeczywistość. Jeśli nie doceniasz tego, skąd pochodzisz, trudno jest docenić to, dokąd zmierzasz.

Lepiej nie rozmawiać o historii i polityce

Dowiedzenie się więcej o historii narodu to dobry sposób na poznanie kultury zanim się ją napotka, ale nie oznacza to, że miejscowi interpretują wydarzenia tak, jak się je czyta. Najlepiej jest słuchać, jak tubylcy mówią o wojnie, polityce i postawach narodowych, gdy o nich wspominają. Postarajcie się jak najlepiej ocenić sytuację, ale pamiętajcie o lokalnej wrażliwości i pamiętajcie, że wyrażanie pewnych poglądów (zarówno dla miejscowych, jak i obcokrajowców) może być nawet niebezpieczne w zależności od miejsca, do którego jedziecie.

Podążaj z flow

Jednym z najlepszych sposobów na dostosowanie się do kultury jest zanurzenie się w niej i podążanie z “flow”. Nie opieraj się negocjowaniu, myśląc, że to się robi tylko wtedy, gdy ktoś próbuje cię oszukać, albo denerwuje się różnicami w przestrzeni osobistej na całym świecie. Bycie zaproszonym do czyjegoś domu na posiłek jest gestem szacunku gdziekolwiek na świecie, tak więc upewnij się, że spróbowałeś wszystkiego po trochu. Podążanie wraz z “flow” zaczyna się od tego, o czym wspomniałem powyżej: od wiedzy o zwyczajach.

Zakładanie, że wszystko jest takie samo

Pewnym sposobem na wkurzenie mieszkańców jest stwierdzenie, że ich (kraj, kultura, ludzie itp.) są “w zasadzie tacy sami” jak gdzie indziej. Im więcej podróżujesz, tym bardziej zdajesz sobie sprawę, jak bardzo jesteśmy do siebie podobni – Norwegowie nie są tylko Szwedami mieszkającymi w innym kraju. Zwyczaje również różnią się bez względu na odległości fizyczne; nie zakładaj, że pobliskie miasto jest tak liberalne jak kurort nadmorski, w którym przebywasz, więc zachowuj się odpowiednio.

Inne potencjalne błędy

Nie znanie lokalnego języka – podróżny powinien zawsze nauczyć się tych 6 podstawowych słów: witaj, żegnaj, proszę, dziękuję, tak, nie. Oto jeden z najszybszych sposobów na dogadanie się w lokalnym języku.

Traktowanie miejscowych jak obywateli drugiej klasy z własnego kraju – Nie poniżaj nikogo i nie bądź wszechwiedzącym podróżnikiem.

Nie próbowanie niektórych lokalnych potraw – fuj, gah, obrzydliwe – takie reakcje na pierwszy rzut oka ograniczają Twoje doświadczenie jako podróżnik, jak również obrażają miejscową ludność. Spróbuj, może coś ci posmakuje.

Nie obrażaj się.

W każdym nowym miejscu, które odwiedzisz, znajdą się zwyczaje, do których nie jesteś przyzwyczajony, osoby, które dają tubylcom złe imię, a także podróżni, którzy popełnili te błędy wypisane powyżej potencjalnie dając Ci złe imię! Niektóre zasady, które obowiązują na całym świecie: bądź miły i otwarty.

Najlepiej będzie, jeśli zostaniesz dobrym przykładem dla innych podróżników, ale również dla swoich rodaków w Polsce!.

POPULARNE

Ciekawostki o Żyrafach dla dzieci i nie tylko

W dzisiejszym wpisie przygotowaliśmy dla was 36 róznych ciekawostek o żyrafie Słowo "żyrafa" pochodzi od arabskiego słowa zarāfa,...

5 wskazówek, aby podróżować bez stresowo

Więc dla tych z Was, którzy myślą o ucieczce na jakiś czas lub którzy mają dość zmartwień, oto pięć najlepszych wskazówek na...

Podróżowanie w czasie globalnej pandemii – 3 rzeczy, które możesz zrobić

Nie, nie będziesz teraz podróżować! Podróżowanie to coś, czym chcesz się cieszyć. Nawet jeśli nie martwisz się o złapanie najbardziej przerażającej infekcji...

9 gadżetów podróżniczych, które cię zainteresują

Zanim pojedziesz do innego miasta, stanu lub kraju, odwiedź sklep elektroniczny i kup kilka podróżnych gadżetów. Ten przewodnik zawiera dziewięć świetnych rekomendacji...